HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek a.s. byl založen v r. 1952 jako odštěpný závod velké projekčně inženýrské organizace Hutní projekt Praha. Jeho specializací bylo projektování koksoven a jejich chemických provozů. V roce 1990 se podnik oddělil od původního státního podniku a ustavil se jako samostatná akciová společnost, která plynule navázala na dřívější mnohaletou tradici a ponechala si původní a mezi obchodními partnery dobře známý a zavedený název.
HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek a.s. svým odborným zázemím, řadou špičkových odborníků, odbornými aktivitami a také bohatým archivem má všechny předpoklady být jednou z předních inženýrských firem v oboru. Vlastní know-how nám dovoluje být rovnocenným partnerem zahraničním firmám a účinně s nimi spolupracovat, což usnadňuje zavádění nových technologií na špičkové světové úrovni. Oproti dřívějšímu pojetí projekčních a inženýrských činností je v současné době kladen velký důraz na modernizaci existujících koksárenských zařízení, spojených s výraznou ekologizací jak výrobních tak chemických procesů. Veškerá tvůrčí, inženýrská a dodavatelská činnost je podporována kvalitní výpočetní technikou a systémem řízení podniku.Kvalitu odborné činnosti zajišťuje uplatňování systému řízení jakosti dle ČSN EN ISO 9001: 2000 pro projektovou a inženýrskou činnost na základě certifikátu KEMA. V současné době nabízíme našim klientům následující produkty, které jsou zajišťovány nejen projekčně, a to ve všech stupních projektové dokumentace, ale také inženýrsky a dodavatelsky (jako stavby na klíč) až do jejich plného zprovoznění.
KOKSÁRENSKÉ BATERIE
KLASICKÉ KOKSÁRENSKÉ BATERIE
HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek a.s. nabízí čtyři základní typy koksárenských baterií:
S5 se sypným provozem a klasickým rozměrem komor 15040 × 5000 × 450 mm
(užitečný objem komory 30,20 m³).
S7 velkoprostorová se sypným provozem a rozměry 16000 × 7000 × 410 mm
(užitečný objem komory 41,60 m³).
P1 s pěchovacím provozem a rozměry 12930 × 3600 × 440 mm
(užitečný objem komory 16,50 m³).
P2 s pěchovacím provozem a rozměry 13880 × 3460 × 525 mm
(užitečný objem komory 17,20 m³).
HEAT RECOVERY /NON RECOVERY/
Při procesu výroby koksu procesem „heat recovery“/non recovery/ nejsou prchavé látky, vyvíjející se během karbonizace uhlí, získávány jako chemické výrobky, ale jsou spalované spolu s řízeným množstvím vzduchu. Teplo vznikající spalováním prchavých látek se využívá při koksování uhelné hmoty na koks a proto není nutný externí ohřev. Zbytek tepla v odpadních spalinách se využívá pro výrobu páry nebo elektrické energie.
HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek a.s. vlastní licenci pro tuto technologii od indické společnosti SESA GOA Ltd. Jako kterékoliv jiné „heat recovery“ a „non recovery“ pracují SESA komory při mírném podtlaku, což znamená, že nedochází k žádným únikům z netěsností dveří komor. SESA komory pracují při dostatečně vysoké teplotě, aby se zamezilo emisím PAH, které se zcela rozkládají na jednotlivé složky a spalují se. Ve verzi s pěchovaným provozem není vyžadováno při obsazování komory uhelným hranolem jeho srovnávání, čímž je vyloučen vznik emisí. Hasicí vůz používaný v technologii SESA minimalizuje i emise z vytlačování, protože žhavý koks z komory je na hasicí vůz vytlačován na stejné výškové úrovni a proto nedochází k padání koksu z výšky, jako v případě klasických koksárenských baterií.
OBECNĚ
Všechny typy baterií jsou projektovány i dodávány s potřebným strojním zařízením (kotvení, obložení, dveře, topné armatury, měnící zařízení, odsávací zařízení) a obsluhovacími stroji. Samozřejmostí je zařízení pro odprášení koksové strany a další prvky a inovace sloužící ke snížení vlivu provozu na životní prostředí. HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek a.s. projektuje a dodává také další obslužné provozy koksoven, jako příprava uhelné vsázky, hašení koksu, doprava a třídění koksu, mletí a sušení koksového prachu atd.
CHEMICKÉ PROVOZY KOKSOVEN
HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek a.s. zpracovává projektové dokumentace všech stupňů a zajišťuje dodávky provozních celků, aparátů, zařízení i potrubních cest pro čištění koksárenského plynu a čpavkové vody, včetně výroby a expedice chemických produktů. Chemické provozy jsou vybaveny všemi zařízeními pro minimalizaci účinků provozu na životní prostředí:
Hermetizace čerpadel, nádrží, zařízení, cisteren a jímek se závadnými látkami
Spolehlivý systém analyzátorů, čidel a ovládacích akčních členů, spojených s vhodným automatickým systémem řízení technologických procesů.
Mezi nabízené provozní celky patří hrubá kondenzace, primární chlazení plynu, elektrofiltry (elektrostatické odlučování dehtu z plynu), odsávání a stlačování koks. plynu, vypírání amoniaku v roztoku kyseliny sírové, vypírání sirovodíku vakuum-karbonátovým způsobem,společné vypírání amoniaku a sirovodíku čpavkovým způsobem, koncové chlazení plynu, vypírání benzolu a návazné výroby chemických produktů, např. síranu amonného, kyseliny sírové, kapalné síry, surového benzolu; dále pak předčištění surové čpavkové vody s dočištěním biologickým způsobem.